Ήταν μια υπέροχη εμπειρία…

Sports 0

Την 3η θέση στον όμιλό της κατέλαβε η ομάδα του ΓΣΕ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ, στην προημιτελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων, που διεξήχθη το τριήμερο 15-16-17/06/2017 στην Καβάλα.

Πρώτη κατετάγη η ομάδα του Άρη – και απόλυτο φαβορί για το χρυσό πανελλήνιο πρωτάθλημα -, δεύτερη η περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας Μακεδόνες Αξιού, και τέταρτη η τοπική ομάδα Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ..

Η ομάδα του Γυμναστικού ηττήθηκε από τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, ΑΡΗ και ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ , με 3-0 και 3-1 αντίστοιχα, ενώ επιβλήθηκε του Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ με 3-1 σετ, αποδίδοντας εξαιρετικά στον συγκεκριμένο αγώνα και δίκαια απέσπασε τα χειροκροτήματα των φιλάθλων του κλειστού της Καβάλας, στην οποία αγωνίζονται και δύο αθλήτριες της Εθνικής κορασίδων με ύψος 1.90 και 1.88..

Η ομάδα του ΓΣΕΕ είχε την «ατυχία» να κληρωθεί σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο , καθώς κι οι τρεις ομάδες, ήταν και πέρυσι στο Πανελλήνιο, ο ΑΡΗΣ που μάλλον θα στεφθεί πρωταθλητής, οι ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ με την περσινή τους επιτυχία της πρώτης θέσης στο Πανελλήνιο, και την τοπική ομάδα της Καβάλας, που φέτος πανηγύρισε την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία με την ίδια ομάδα των κορασίδων.

Παρόλα αυτά ο ΓΣΕ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ άφησε το «στίγμα» του, αφού στον αγώνα με τον ΑΡΗ αγωνίστηκε αρκετά ανταγωνιστικά και ιδιαίτερα στα δύο τελευταία σετ βρέθηκε μπροστά στο σκορ αρκετές φορές ΄΄γέμισε΄΄ τα σετ, αλλά στο τέλος η έμπειρη ομάδα του ΑΡΗ και ιδιαίτερα η ταλαντούχα παίκτρια του, ΑΛΕΞΑΚΟΥ, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 3-0 ( 25-16, 25-21,25-20..)

Στον 2ο αγώνα με τους ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ η ομάδα της Ελασσόνας ξεκίνησε δυναμικά πιέζοντας πολύ τον αντίπαλο, κυριάρχησε στο φιλέ και κέρδισε το σετ με 25-20.Στο 2ο σετ τα κορίτσια των Μακεδόνων ρίσκαραν πολύ στο σέρβις με δυνατά και τακτικά σέρβις, δικαιώθηκαν –αφού ήταν αλάνθαστοι- δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να μπλοκαριστεί η Ελασσονίτικη μηχανή και ειδικά η επίθεση από το κέντρο και έτσι η ομάδα των Μαλγάρων να κερδίσουν με 3-1 σετ( 25-20, 16-25,16-25,15-25).

Στον 3ο αγώνα με τον Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ , ο Γυμναστικός απέδωσε εξαιρετικά και παρόλο που έχασε το 1ο σετ ΄΄έπιασε ΄΄ ποιοτική απόδοση σε όλους του τομείς στα υπόλοιπα σετ και με βασικό όπλο το σερβίς και μπλοκ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κερδίσει έναν αξιόλογο αντίπαλο και να γεμίσει μα αισιοδοξία και ελπίδες την Ελασσονίτικη ομάδα….(16-25,25-15,25-16,25-18..)

Το βασικό όμως θέμα είναι πως η ομάδα του Γυμναστικού, απέκτησε πολλές εμπειρίες , που θα τις χρειαστεί την επόμενη αγωνιστική χρονιά, αφού η ομάδα θα αγωνίζεται αυτούσια στο πρωτάθλημα των κορασίδων ..